Have Fun!

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Rock

In jos 
AutorMesaj
VelvetH0ur
Admin

feminin
Numarul mesajelor : 1747
Varsta : 23
Data de inscriere : 10/05/2008

MesajSubiect: Rock   Dum Mai 18, 2008 8:54 am

Rock-ul este un gen muzical. Instrumentele de bază sunt chitara, bass-ul și tobele, însă în multe subgenuri întâlnim și clape (pian sau orgă).
Își are rădăcinile în rock and roll-ul anilor '50. A apărut prima oară prin combinarea muzicii country cu blues. Ulterior s-au adăugat și elemente de rhythm and blues. De la început au apărut subgenuri, însă începând cu anii '70 aceste subgenuri s-au înmulțit și mai ales s-au diferențiat foarte mult. Astfel au apărut genurile punk, heavy metal, alternative rock și altele, care la rândul lor au dat naștere unor subgenuri.

d'asta ascult :"> (da'nu mult,tot la rap raman eu :)) )
s-au adaugat elemente de R&B?? Neutral probabil :-@

Listen, you sinner, I`m sinning too
Just wait until the darkness falls so I can sin with you.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://musicisfuel4life.forumz.ro
Jeleu
Admin

Numarul mesajelor : 281
Data de inscriere : 11/05/2008

MesajSubiect: .   Mar Mai 20, 2008 7:16 pm

Sho asc rock...chiar imi place...soft ma linisteste...hard...hard pot asculta oricand:)))
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Green.Hippie
begginer

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 27
Stare de spirit : high
Data de inscriere : 03/07/2008

MesajSubiect: Re: Rock   Joi Iul 03, 2008 5:55 pm

Hop si eu pe aici sa-mi scutur pletele:))
Da, ascult rock, mult rock clasic, dupa cum spuneam, si printre preferatii mei se numara Pink Floyd, Deep Purple, The Rolling Stones, Dire Straits, The Beatles, Janis Joplin, Jimi Hendrix, Klaatu, Nazareth, Creedence Clearwater Revival, Queen si altii, multi dintre ei nici macar nu mai sunt in viata (RIP) wah .

Si ca sa iti raspund la intrebare, dear Mayume, rythm and blues-ul anilor 40'-'50-'60 nu se aseamana deloc cu r'n'b-ul de acum. Atunci era foarte apropiat de radacinile sale, de jazz si de blues (muzica negrilor) si multe trupe rock, in special britanicii, au inceput prin a aborda stilul asta pentru ca era foarte...hmmm...sa-i zicem soft, expresiv si usor de interpretat la chitara (+bass, saxofon si alte instrumente de genul asta). Unde mai pui ca prindea al naibii de bine la vremea aia Wink yes
Sper ca a fost utila explicatia mea...sau sper ca n-a fost inutila, mai bine zis rofl
Sus In jos
~MaD.KiddoH~<3Ally
begginer

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 25
Localizare : in heaven
Joburi/Distractii : writing,reading.havin fun
Stare de spirit : stoned
Data de inscriere : 04/07/2008

MesajSubiect: Re: Rock   Sam Iul 05, 2008 12:04 am

poi rockul....este genul meu de suflet:X
imi palce mai mult rockul vechi,al anilor 80....acum..nu stiu...suna mai bine...dar tot ala ramane baza

ascult metallica guns'n'roses,Ac\Dc,led zeppelin,

preferati raman metallica:X

eu cred ca rocku,pe langa raggae a schimbat multe mentalitati,si de aceea este asa respectat.

pentru ca rockul la urma uremi este arta:X:X

si solourile de chitara ma innebunesc:X
Sus In jos
Green.Hippie
begginer

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 27
Stare de spirit : high
Data de inscriere : 03/07/2008

MesajSubiect: Re: Rock   Sam Iul 05, 2008 12:12 pm

~MaD.KiddoH~<3Ally a scris:
poi rockul....este genul meu de suflet:X
imi palce mai mult rockul vechi,al anilor 80....acum..nu stiu...suna mai bine...dar tot ala ramane baza

ascult metallica guns'n'roses,Ac\Dc,led zeppelin,

preferati raman metallica:X

eu cred ca rocku,pe langa raggae a schimbat multe mentalitati,si de aceea este asa respectat.

pentru ca rockul la urma uremi este arta:X:X

si solourile de chitara ma innebunesc:X

well, ar trebui sa incerci niste pink floyd... inlove sunt grozavi, sigur ti-ar placea...eu nu m-am mai putut lasa de ei, de cand am ascultat prima data:))
Sus In jos
~MaD.KiddoH~<3Ally
begginer

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 25
Localizare : in heaven
Joburi/Distractii : writing,reading.havin fun
Stare de spirit : stoned
Data de inscriere : 04/07/2008

MesajSubiect: Re: Rock   Sam Iul 05, 2008 12:53 pm

incer de pink floyd am auzit pt prima oara in "cantec prost" de la vama veche:">:">

am ascultat cateva melodii si imi plac..nu pot spune ca sunt [preferati,dar imi plac:)
Sus In jos
*[FuCk]*~*[LiFe]*
begginer

feminin
Numarul mesajelor : 19
Varsta : 24
Data de inscriere : 15/07/2008

MesajSubiect: Re: Rock   Mar Iul 29, 2008 12:50 pm

madu....metallica nu se incadreaza in metal?....si ac/dc?....nu tot in metal?:X:X:X>...eu asa stiu:|...
metallica:X:X::X:Unforgiven 1/2:X:X::fade to black:X:X:Xdevil's dance:X:X:X
si gun's N'roses...tto metal stiam:|.....November rain:X...don't cry:X
Sus In jos
Schizophrenic
lil' Artist

masculin
Numarul mesajelor : 381
Varsta : 28
Data de inscriere : 28/07/2008

MesajSubiect: Re: Rock   Mier Iul 30, 2008 9:36 pm

Metallica (numele spune totul) este metal, dar mult mai soft decat ce a aparut dupa ei.
AC/DC si Guns'n'Roses sunt un fel de rock-areala comerciala, care a prins la public. Rock-ul adevarat, plin de sentiment este cel vechi, intr-adevar, cum bine spune Green.Hippie. Vorbim de Pink Floyd, Led Zeppelin, Def Leppard, Alice Cooper, Metallica, Judas Priest, Jethro Tull, Uriah Heep, Iron Maiden... si altii. Multi altii. Apropo, stie cineva care a fost oficial prima melodie rock si cantata de cine? Va spun doar ca nu e vorba de Elvis, cum o sa creada multi.

Personal, ascultam foarte mult rock candva. Mi-i servea tata pe toti astia de mai sus pe paine zilnic. Am crescut, practic, ascultand rock, la casetofonul rusesc vechi de 15 ani al lui tata. Stiu ca la varsta de 6 ani nu puteam sa adorm pana nu imi punea tata la caseta Uriah Heep - July Morning (pentru cine stie). In fine, as putea sa vorbesc foarte mult pe tema asta, dar ma opresc aici, sa vad daca mai e cineva interesat tongue
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://Pushtyu.hi5.com
VelvetH0ur
Admin

feminin
Numarul mesajelor : 1747
Data de inscriere : 10/05/2008

MesajSubiect: Re: Rock   Mier Iul 30, 2008 9:42 pm

Stiu si eu trupele vechi,de la parintii mei whistle uneori chiar ma apuca sa mai ascult blush

Apropo, stie cineva care a fost oficial prima melodie rock si cantata de cine?

eu habar n-am,recunosc lol
eram luata drept rockeritza anul trecut,dar mi-am dat seama k ascultam numai comerciale kre nici macar nu erau rock pe bune lol Si oricum m-am intors la hip'hop pt k ma atrage mult mai mult dintotdeauna.

So...nu-s foarte informata pe domeniul asta. happy

Listen, you sinner, I`m sinning too
Just wait until the darkness falls so I can sin with you.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://musicisfuel4life.forumz.ro
HYpnoticFraPPE
begginer

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 24
Data de inscriere : 24/08/2008

MesajSubiect: Re: Rock   Mar Aug 26, 2008 3:38 pm

Eu ascultam trupe gen Pink Floyd, Nirvana, Guns'n'Roses, si cu putin timp in urma chestii noi gen Withing Temptation si Nightwish [care mi se pareau cool, apropo rofl si nici nu-s (inca) sigura ca era rock] pana acum un an, cand am dat-o din nou pe muzica 'normala'. De obicei... pai, de obicei acum ascult mai mult pop [in afara de zilele in care ascult numai Evanescence si devin agasanta xD], si foarte rar mai dau peste melodiile ramase in calculator. In privinta de trupe, cred ca primele doua pe care le-am enumerat la inceputul postului sunt preferatele mele wub dar au melodii pe care nu le suport rofl Oricum, nu sunt prea informata in domeniul asta [mi-a placut sa ascult muzica mereu, dar nu imi place sa stau si sa caut informatii o zi intreaga cand pot sa traiesc si fara].
Sus In jos
~PlastiC SmilE~
we are improving...

feminin
Numarul mesajelor : 116
Localizare : Tara orbilor in care chiorul conduce
Data de inscriere : 08/09/2008

MesajSubiect: Re: Rock   Vin Sept 12, 2008 4:45 pm

preferatii sunt metallica,...si eu am auzit prima data de pink floyd lol din "cantec prost" [vama veche]...am fost curioasa si pana la urma mi-au placut
bine..ascult si mult j-rock (nu stiu daca se incadreaza tot aici)
Sus In jos
over~used
begginer

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 26
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: Rock   Joi Oct 16, 2008 3:39 pm

ai mei asculta Queen, Led Zeppelin, Def Leppard...oricum, nu-s chiar my style si din cauza ma mai contrazic cu taica-miu tongue
Sus In jos
HeleneDied
begginer

feminin
Numarul mesajelor : 29
Varsta : 28
Data de inscriere : 30/12/2008

MesajSubiect: Re: Rock   Mar Dec 30, 2008 11:15 am

Îmi place mult rock-ul... de fapt.. numai asta ascult... în cea mai mare parte. Prefer însă și rock-ul anilor 70-80
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Rock   

Sus In jos

Rock
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MusicIsFuel4Life :: Music :: Genuri preferate :: Rock/Punk/Metal-
Mergi direct la: