Have Fun!

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Awake

In jos 
AutorMesaj
VelvetH0ur
Admin

feminin
Numarul mesajelor : 1747
Varsta : 23
Data de inscriere : 10/05/2008

MesajSubiect: Awake   Sam Oct 18, 2008 11:12 am

Gen: Drama,Thriller

Sinopsis
Simptomele sunt chinuitoare: dureri ascutite in spate si in parti, care se transmit in abdomen si in vintre; urina cu sange si urinatul dificil; febra si frisoane; greturi si stari de voma. Pacientii spun ca se simt ca si cum ar fi fost injunghiati in spate cu un cutit.In timp ce este tratat pentru acestesimptome- cauzate de un calcul renal - regizorului si scriitorului Joby Harold ii vine ideea thriller-ului despre durere si "constienta anestezica".
"Era cea mai dureroasa experienta pe care o puteam suporta. Ma durea ingrozitor cam sase ore, pana in punctul in care ma plictiseam sa ma doara. Mintea mea incepea sa hoinareasca si se intorcea pe vremea cand eram copil.
M-am gandit la parintii mei, la sotia mea si la lucrurile la care tineam, iar in mijlocul acestor lucruri, chiar in mijlocul lor, mi-a venit o idee si s-a aprins un beculet."
Ideea s-a materializat in filmul AWAKE / Sub anestezie un thriller in care joaca Hayden Christensen, Jessica Alba, Terrence Howard si Lena Olin. Filmul este despre un tanar bogat, care are o inima bolnava si o viata amoroasa complicata, care, la inceputul transplantului salvator de inima experimenteaza fenomenul medical cunoscut sub numele de "constienta anestezica": desi paralizat de medicament, pacientul poate sa vada, sa auda si, cel mai infiorator, poate sa simta tot ce i se intampla.
"Cele mai multe thriller-uri psihologice sunt experimentate de public intr-un mod pasiv", spune Harod, care isi face debutul regizoral odata cu filmul AWAKE / Sub anestezie. "Ideea acestuia este de a transporta publicul inauntrul constiintei barbatului, in timp ce el are aceasta experienta unica si, in acelasi timp, inspaimantatoare."
"In cele mai multe thriller-uri,", continua Harold, "publicul vede personajul principal mergand printr-un coridor si stie ca exista un om rau la colt, ca pericolul e aproape. in filmul nostru eu sper sa fac ca experienta lui Clay sa aiba loc chiar in mintea publicului. incercam sa facem aceasta experienta cat de viscerala, de imediata si de identificabila cu putinta, pentru a fi ceva ce publicul sa poata simti in timp real. O sa fie ca o cursa."
Intr-o dupa-amiaza senina si rece de toamna, Harold, Hayden Christensen si o echipa de productie talentata din New York, incluzandu-l pe operatorul cinematografic care a lucrat la filmul premiat cu Oscar, Titanic, muncesc din greu la o scena in care durerea insasi e vizualizata. Locul ales este un coridor din celebrul spital Bellevue din Manhattan, la un etaj superior, cu vedere spre East River. Lumini fluorescente sclipesc pe linoleumul lustruit de pe podea. Locul este dominat de o tacere mormantala. Apoi, incepe cosmarul.
Probabil ca e un lucru bun ca aceasta aripa din Bellevue e pe cale sa fie renovata si este lipsita de pacienti: tipetele infioratoare ale lui Christensen ar fi afectat dispozitia oricarui om.
Dupa manifestarea pietrei la rinichi a lui Harold, i-a luat aproape o saptamana sa scrie prima varianta din AWAKE / Sub anestezie si inca trei luni sa faca cercetari pentru a construi povestea.
"Am vorbit cu vreo cincizeci de asistente, patru chirurgi si o multime de doctori - in principiu nimeni cunoscut, care sa fi avut orice fel de baza de cunostinte de medicina", spune el.
Harold mai prezentase un film la Open City Films, compania de productie newyorkeza condusa de Joana Vicente si de Jason Kliot. "Proiectul precedent a fost un thriller ametitor, aproape epic,", isi aminteste Vicente, "care a fost foarte greu de realizat."
Dupa episodul cu piatra renala, Harold s-a intors la Open City Films iarasi in forta, pentru AWAKE / Sub anestezie, care se concentra mai mult pe partea narativa a constientei anestezice. Open City Films a imbratisat ideea cu mult entuziasm si a inceput dezvoltarea proiectului cu Harold, proiect care a durat doi ani.
Cum AWAKE / Sub anestezie lua avant, Vicente si Kliot de la Open City au decis sa-i mentioneze proiectul lui Vicky Cherkas, director administrativ la o alta companie de productie din New York, GreenStreet Films. Cherkas le-a spus lui Fisher Stevens si lui John Penotti de la GreenStreet despre proiect si, bazandu-se pe entuziasm, au continuat cu Open City.
"Scenariul m-a captat total, si pe John Penotti, la fel, si toata echipa de la GreenStreet", explica Stevens. "Era ca acele filme unice, ceva ce n-am mai facut la compania noastra si ceva ce nu mai vazusem ca cinefil. Prerogativul nostru obisnuit e ca scenaristul sa-si regizeze singur scenariul, iar Joby era in mod clar gata sa regizeze."
Din acest moment, Harold isi aminteste cum si-a petrecut mult timp facand drumul spre si de la Los Angeles si cunoscand oameni precum Hayden si Jessica, adunand distributia potrivita care sa faca pe toata lumea sa se simta in largul ei la acest proiect. "Cand te gandesti la ce am incercat sa facem, AWAKE / Sub anestezie e un film experimental si aventuros", explica el. "Nu multe filme sunt ca acesta."
"Dar cred ca singularitatea proiectului ne-a ajutat sa atragem o distributie fantastica, un director de imagine de exceptie si un monteur extraordinar. E ciudat sa te gandesti cum toti acesti oameni extrem de talentati se strang in jurul unui film care a rezultat din experienta mea ingrozitoare cu piatra renala. Piatra renala este mare, filmul insa a sfarsit prin a fi enorm, iar totul a durat trei ani."
"Joby e un scriitor impresionant", concluzioneaza Vicente. "Daca-i citesti scenariile, descoperi ca sunt extrem de vizuale si simti pur si simplu ca izvorasc din mintea unui regizor. El stie intotdeauna despre ce e vorba: isi intelege personajele, situatia in care se afla acestea si exista intotdeauna o senzatie vizuala. Numai vorbind cu el simti ca e un cineast. A dovedit-o pe platou din plin."
Jessica Alba a simtit acelasi lucru cand a citit prima data AWAKE / Sub anestezie acum un an si jumatate.
"Ca sa fiu sincera cu tine, n-am mai citit un scenariu atat de interesant sau de complicat, sau de revigorant, sau de nou de foarte mult timp", spune astazi Jessica Alba. "M-am intalnit cu Joby inainte sa inceapa lucrul la film, pentru a-mi exprima interesul."
GreenStreet a adus atat finantarea cat si compania Weinstein la proiect. in schimb, compania Weinstein a venit cu doi actori-cheie.
"Harvey Weinstein m-a sunat si mi-a spus ca are un scenariu extraordinar, cu un regizor nou de exceptie", ii spune Hayden Christensen unui vizitator pe platou, "si mi-a spus c-ar trebui sa accept. Asa ca m-am intalnit cu Joby si ne-am inteles de minune. Joby avea in mod evident o viziune foarte clara asupra personajului si a filmului, iar eu am avut incredere in el de la inceput."
"Harvey Weinstein a venit cu ideea de a-l lua alaturi de ceilalti actori pe Terrence Howard in rolul lui Jack – cardiologul lui Clay – dupa ce a vazut Crash", spune Stevens. "il stiu pe Terrence de vreo 15 ani si a fost intotdeauna unul dintre actorii mei preferati, dar Harvey a avut ideea de a-l distribui in acest film. Iar acum nu vad cine ar fi fost mai potrivit pentru acest rol. Terrence si Hayden impartasesc aceasta prietenie fenomenala, ceea ce mi se pare extraordinar pentru film."
Desi ideea constientei anestezice iti da fiori, iar AWAKE / Sub anestezie e cu siguranta un thriller, o mare parte din munca lui Harold ca scenarist, a Jessicai Alba si a lui Hayden Christensen ca actori trebuie sa scoata in evidenta ce i se intampla lui Clay in nararea unei povesti de dragoste convingatoare si puse la grea incercare.
"Cred ca un element destul de izbitor al filmului AWAKE / Sub anestezie este chiar felul in care Hayden depaseste aceasta experienta ingrozitoare datorita iubirii pentru aceasta fata", explica Alba. "Am fost cu totii de acord ca asta trebuia sa fie cea mai intensa iubire pe care-a vazut-o vreodata cineva. Riscul e cu atat mai mare cu cat deasupra lui Clay si a lui Sam planeaza o data invizibila de expirare a vietii lui Clay: personajele nu stiu ce o sa le aduca ziua de maine."
"Desi publicul nu stie asta de la inceput - iubirea lor este atat de arzatoare si atat de sfasietoare pentru ca exista un ceas care ticaie."
"Clay s-a nascut bogat, multimilionar", explica Harold. "Sam, pe de cealalta parte, provine dintr-o lume mult mai saraca. Acolo unde Clay traieste intr-o lume mercantila, Sam e o persoana mult mai putin materialista. E mult mai deschisa si cred ca asta il atrage la ea. Atunci cand e cu ea, e intr-o mica bula si traiesc in aceasta bula impreuna. si, intr-un fel, el isi tine respiratia pana trebuie sa se intoarca."
S-o interpreteze pe Sam inseamna o schimbare revigoranta pentru Alba. "Nu stiu din ce motiv, am fost angajata sa fac numai filme comerciale de amploare", spune ea dupa ce a filmat scena sarutului cu Christensen. "La filme, adesea pare ca, cu cat e filmul mai de amploare, cu atat sunt oamenii mai responsabili de cum va fi povestea. Cu cat se investesc mai multi bani intr-un film, cu atat devin personajele mai vagi. In cazul lui AWAKE / Sub anestezie e dragut ca poti sa interpretezi un personaj care trebuie sa faca alegeri adevarate, cu motivatii care sunt cu atat mai complicate."
Pentru ultimul trimestru al productiei, echipa s-a mutat pe o scena de la studiourile Kaufman-Astoria din Queens. Aici a construit echipa un platou care sa semene cu o sala de operatii, si unde a fost filmata cea mai mare parte din actiunea intensa si grapata.
"Cred ca multi oameni sunt adesea coplesiti de gandul ca vor suferi o interventie chirurgicala si se intreaba cum e sa nu simta nimic", spune Terrence Howard. "Acea nesiguranta face din AWAKE / Sub anestezie un thriller mental special."
"Anestezia e una dintre interventiile medicale cu cel mai puternic efect, totusi, una dintre cel mai putin intelese", scrie Sandra Blakeslee in New York Times, in 1994. "Dat fiind ca natura constientei e un mister fundamental, poate ca nu e de mirare ca arta de a aduce oamenii in stare de inconstienta sfideaza si ea aceeasi intelegere. Aceste goluri in cunoastere inseamna ca anstezistii nu au nicio cale sigura sa masoare cand o persoana e inconstienta."
Stiinta din spatele anesteziei se adauga doar acestei incertitudini.
"Anestezistii amesteca nu mai putin de 15 medicamente pentru a obtine efectul dorit", spune Blakeslee. "Folosesc opiu pentru a opri durerea, medicamente de tip Valium pentru a reduce anxietatea si a induce amnezia, un relaxant muscular pentru a paraliza organismul si niste gaze volatile care sa produca inconstienta. Aceste cocktailuri anestezice sunt de obicei concepute pentru diverse tipuri de proceduri si pentru a intampina nevoile fiecarui pacient."
Howard s-a pregatit pentru rolul lui petrecand timp, "urmarind vreo zece operatii diferite, la spitalul presbiterian din Columbia. E uimitor sa stai inauntrul salii de operatii si sa asisti la un transplant de inima, la o inlocuire a valvei aortice, cum cineva tine viata in maini la modul literal. si apoi, faptul ca un actor e in stare sa atinga culmea asta si s-o filmeze e o binecuvantare si jumatate."
Pentru Christensen, cele mai mari provocari la filmarea scenelor din sala de operatii au fost cele mentale.
"N-a fost usor sa fiu intr-un spatiu in care ma simteam, intr-un fel, intr-o continua cadere", explica el. "Cand sunt pe masa de operatii, nu pot sa interactionez cu nimeni si incerc si sa-mi dau seama de lucrurile din jur. intre timp, toata lumea uita ca exist si eu. Sa incerci sa te simti legat de realitate intr-o scena ca asta e o provocare. Dar cred ca o sa fie dragut pentru public sa intre in mintea lui Clay si sa experimenteze asta odata cu el."
"De fapt", spune el, "ar trebui sa fie inspaimantator."

http://www.cinemagia.ro/movie.php/Awake?movie_id=19106&wnd=_default&hist=1

nu ma astept sa cititi tot,nici eu n-am citit lol da'am pus ce-am gasit pe cinemagia...

Mi-a placut f mult filmul,l-am vazut pe HBO acum ceva timp...Din nou,din greseala,schimbam programele in sictir si am dat peste el cand tocmai incepea lol
Imi place ideea...imi place cum este interpretat.
Si...a fost ceva...pana pe la jumatatea intamplarii chiar nici macar nu banuiam ca tipa ar fi fost implicata si k ea voia sa-l omoare...a fost foarte bine acoperit gestul ei,pana si in *fata* ecranelor,nu numai ca si cum s-ar fi ascuns doar de tip si de mama lui. A fost cumva ceea ce numesc eu suspans, pt ca n-aveam nici cea mai mica idee de ce s-ar putea intampla. In fine,pana intr-un anumit punct,in care mi-am dat seama Wink) .
So..chiar mi s-a parut foarte marfa...

Listen, you sinner, I`m sinning too
Just wait until the darkness falls so I can sin with you.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://musicisfuel4life.forumz.ro

Awake
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MusicIsFuel4Life :: Television/Showbiz :: Filme-Genuri preferate :: Drame-
Mergi direct la: