Have Fun!

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Rap

In jos 
AutorMesaj
VelvetH0ur
Admin
VelvetH0ur

feminin
Numarul mesajelor : 1747
Varsta : 23
Data de inscriere : 10/05/2008

MesajSubiect: Rap   Dum Mai 11, 2008 9:15 pm

Rap-ul este un gen muzical ce aparține mișcării culturale Hip-Hop, apărut la începutul anilor '70 în SUA. Popular, etimonul acestui cuvânt este abrevierea structurii englezești rhythm and poetry.
Defapt rap-ul este un stil de viața, adoptat de cei ce recunosc
realitatea așa cum este și nu privesc lumea printr-o pereche de
ochelari roz. Se diferențiază de celelalte stiluri de muzică prin modul
direct de exprimare, in acelasi timp clar [[Media:]]si necenzurat. Dea
lungul anilor s-a format o ideologie complet greșită despre raperi,
precum că ei ar fi vinovați de toate crimele și conflictele stradale,
defapt ei sunt o comunitate pașnică care nu atât cât participă la
aceste fărădelegi, ci le descrie.
Acest stil de muzică își are originile în America Centrală și de
Nord, însă cu timpul a căpătat noi și noi adepți în toată lumea.
Câteva nume marcante a rap-ului modern sunt: Eminem (legenda rap-ului alb) 2Pac,Wu-Tang Clan, DMX, N.W.A.

Rap-ul in Romania:
Acest gen de muzică își începe ascensiunea în țara noastra in anii '90,
mai precis începand cu anul 1994 când trupa RACLA scoate pe piața
românească primul album de rap fiind urmați de trupa Paraziții
și B.U.G MAFIA. În general, mesajele transmise de către raperii români
acoperă o mare parte din problemele României de atunci si de astăzi.
Fanii nu au ezitat să apară, casele de discuri având vanzări peste
așteptări. În ziua de azi rap'ul românesc se ridică la standarde destul
de inalte, având beat'uri foarte originale care pot detrona multe trupe
de renume. Ingeniozitatea românilor, a dus la colaborări între trupele
românești și cele din străinatate. Paraziții (prima trupa de rap din
România ce apare pe soundtrack'ul unui film, cu drepturi plătite de
autor), reiese a fi cea mai de succes trupă de rap din România, având
până în prezent multe feat'uri cu rap'eri cunoscuți de la noi din țară
(Bitza, Raku, Guess Who, Spike, Anonim, s.a.m.d....)

bineinteles,si rap'ul este printre genurile mele preferate:>
alte opinii?:)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://musicisfuel4life.forumz.ro
Yore
Moderator
Yore

feminin
Numarul mesajelor : 365
Varsta : 25
Localizare : aici :>
Joburi/Distractii : muzica, leneveala si muzica.
Stare de spirit : weEEEEEEEEEee.
Data de inscriere : 17/05/2008

MesajSubiect: 8->   Sam Mai 17, 2008 12:15 pm

imi place rapu' si hip hop 'u romanesc
in rest cu cel strain ..
nu ma omor dupa el.

Ultima editare efectuata de catre Yore in Lun Iun 21, 2010 9:08 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ch3mical-romance.hi5.com
Rap_Princess
begginer
Rap_Princess

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 16/05/2008

MesajSubiect: Re: Rap   Sam Mai 17, 2008 1:40 pm

Aici e de mine!Iubesc Rap-ul :X:X:X:X wub
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Schizophrenic
lil' Artist
Schizophrenic

masculin
Numarul mesajelor : 381
Varsta : 28
Data de inscriere : 28/07/2008

MesajSubiect: Re: Rap   Mier Iul 30, 2008 9:16 pm

Exact ce am zis si la hip-hop merge si aici.
Totusi, vreau sa te atentionez ca ai uitat nume importante din rap-ul anilor '90 si '00 (cel pe care il stiu, adica): Busta Rhymes, Dr. Dre, Jay-Z, Diddy (toti 4 sunt producatori care chiar daca nu au cantat, i-au produs pe cei care au scris istorie).
Iar GuessWho este jumatate din trupa Anonim. L-ai pus ca fiind separat blush
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://Pushtyu.hi5.com
VelvetH0ur
Admin
VelvetH0ur

feminin

MesajSubiect: Re: Rap   Mier Iul 30, 2008 9:31 pm

Sursa : Wikipedia lol N-am mai editat ceea ce nu era ok.
Mersi de atentionari,oricum :)

Busta Rhymes, Dr. Dre, Jay-Z, Diddy sunt prea tari tipii,deh,Wikipedia a uitat de ei lol ... de atat de mult timp in muzica si totusi cu acelasi succes,sau chiar mai mare cu trecerea timpului.

Ma mir cum de n-am zis parerea mea despre rap mai detaliata lol
Multa lume caracterizeaza chestia asta k fiind obscen,full de injuraturi & co. Insa,de fiecare data ma intreb daca acele persoane chiar au ascultat versurile sau doar au vrut sa auda tocmai ceea ce era ciudat,fata de alte genuri muzicale. Nu multi asculta ceea ce se afla in spatele aparentelor,de fapt si ceea cu cea mai mare valoare,cel putin in rap.
Ascult de mica...am crescut cu hip'hop. Cand eram mica imi placeau doar ritmurile si vocile in sine lol nu invatasem sa ascult versurile... Cu cat am crescut,am inteles exact menirea rapperilor si multitudinea de intelesuri din versurile lor... Si adevarurile in prostie. Da,pentru k rapperii true asta fac, arata lumea asa cum e ea,recunosc realitatea si cu ceea ce are bun si cu ce are rau. Am dat si peste fake sau trupe pur si simplu ok kre s-au prostit dupa un timp...si m-am lasat de ele. Sincer,la BUG Mafia imi plac putine melodii. Nu stiu de ce,dar pe ei ii pot da exemplu la trupele *prostite*...asta e parerea mea cel putin. In orice caz,BUG au melodiile O lume nebuna,nebuna de tot,la kre acum chiar ma amuza faptul k pe la 8-9 ani sau chiar mai putin o fredonam in prostie lol ,Pana cand moartea ne va desparti,Romaneste,De cartier (si poate-or mai fi cateva :-? ) care mi se par true.
Ascult Parazitii (ombladon si melodii separat,doar ale lui :"> de mica mi-a atras atentia cu Egali din nastere),Veritasaga,Codu'Penal (mi-au ramas in minte tot de cand aveam vreo 7-8 ani,cu melodia Singur pe strada-doar pe-aia o stiam ...o adoram si pe-atunci... ),astia cel mai mult... In rest ascult si Anonim,Spike,Zale,CTC,Bullet...etc :)

Listen, you sinner, I`m sinning too
Just wait until the darkness falls so I can sin with you.
Sus In jos
Schizophrenic
lil' Artist
Schizophrenic

masculin

MesajSubiect: Re: Rap   Mier Iul 30, 2008 9:41 pm

Adevarat, rap-ul inseamna mesaj, un fel de monolog al MCului care spune ce are pe suflet. Ombladon si Raku sunt cu adevarat geniali, chiar stiu ce spun si de asemenea, daca ai ascultat, C.T.C., o sa vezi de ce spun ca rap-erii chiar sunt oameni inteligenti nu tigani care leaga doua injuraturi intr-un vers si, gata, asta e muzica hip-hop. Cat despre Mafia, ca ziceai si despre ei, mi se par niste penibili, cel putin in ultimul timp. Au dat-o numai in comerciala, plagiaza la greu pe 50 Cent, Snoop Dogg si ce au vazut ca "prinde". Parazitii si Raku au ramas singurii adevarati. Ei si acolitii lor: Anonim, Spike, Bitza si C.T.C.
Sus In jos
VelvetH0ur
Admin
VelvetH0ur

feminin

MesajSubiect: Re: Rap   Mier Iul 30, 2008 9:52 pm

^ sunt de acord. Poate pentru k mai clar sau mai neclar,in mare parte asta am vrut sa spun si eu lol Da,am ascultat Raku,am ascultat si ascult tot ceea ce ai insirat tu.
Ahh si...Nimeni Altu'.Desi...nu-mi plac toate melodiile lui,dar unele sunt prea reale.

In Romania n-ai cum sa vezi viata in roz,decat daca preferi sa traiesti numai in minciuni si fraze de genu " se poate si mai rau",chiar dak iti stii situatia... Eu (care chiar sunt intr-o situatie ff buna pe toate planurile,si sunt sigura k majoritatea dintre voi sunt la fel sau chiar mai *bine* poate dekt mine) ... deja raman Neutral cand vad atatia oameni... care mai au putin si ajung mai rau decat anumite animale Neutral Iti piere tot cheful sa vezi viata in roz knd stii k traiesti intr-o tara in kre exprimarea libera ajunge sa fie pedepsita,dar pe toate drumurile gasesti talhari,hoti,pedofili si mai stiu eu ce... kre scapa Neutral
So...pentru asta sunt rapperii. Spun ceea ce gandesc si au mare dreptate. Cei care au ajuns comerciali si nu stiu sa faca altceva dekt sa *vorbeasca* despre kt de tari sunt c***ele(ma rog,poate aici am exagerat putin)mi se pare k pur si simplu amplifica toata chestia asta.

oricum,de cand am inceput sa ascult pe cont propriu si rap chiar de valoare...Am invatat sa inteleg versurile,si sa pretuiesc rapul asa cum trebuie. Sa am un motiv pentru care sa-mi placa... sa stiu ceea ce ascult. Sa stiu de ce-mi place ceea ce ascult...De cand m-am prins de realitatea din versurile lor,spusa cu o asa usurinta...mi-am dat seama k merita,si ca imi plac prea mult... Si chiar daca anul trecut mi-a trecut *prin vene* si rockul... N-am incetat sa ascult rap,la care acum am revenit din nou in forta. N-as putea sa ma las.. de hip'hop... <3 (bine.nici n-as vrea lol )

Aaaa da... si Veritasaga! :X

Listen, you sinner, I`m sinning too
Just wait until the darkness falls so I can sin with you.
Sus In jos
Schizophrenic
lil' Artist
Schizophrenic

masculin

MesajSubiect: Re: Rap   Mier Iul 30, 2008 10:01 pm

Cum spune si VeritaSaga, "Lumea asta-i la fel de urata ca o femeie grasa. Si VeritaSaga nu vrea s-o vedeti frumoasa". Cred ca asta rezuma exact ceea ce voiai tu sa spui.
Pentru ca, vezi tu, asta e calitatea rap-ului, exprima in mult mai putine cuvinte ceea ce noi exprimam in multe wub
Sus In jos
After-eight
Artist
After-eight

feminin
Numarul mesajelor : 792
Varsta : 21

MesajSubiect: Re: Rap   Mar Oct 21, 2008 3:11 pm

mda...inainte ascultam rock(ma rog, pop-rock,j-rock), acum m-am lasat si mi-am dat seama ca am fost extrem de proasta sa stau shi sa ascult muzica d`aia care (pe bune, are dreptate profa d rusa) pur si simplu nu aduce nici un mesaj la urechile celor care o asculta...am revenit la rap, hip-hop, mai ales d`ala romanesc...imi plac mesajele multor cantece...da, pentru unii sunt niste injuraturi si nush ce, dar pentru aia care stiu sa asculte "printre randuri" inseamna lucruri destul de profunde...

Deci....rap si hip-hop (care e diferenta dintre ele? ca asa shi n-am inteles Neutral) rullez!

Jeleu
Admin
Jeleu

Numarul mesajelor : 281
Data de inscriere : 11/05/2008

MesajSubiect: Re: Rap   Sam Oct 25, 2008 12:56 pm

Niste versuri bune...profunde...care transmit un mesaj...le poti pune si pe rock si pe pop si pe rapp si pe ce vreti voi Wink

Multi multi rapperi au fost rockeri sh multi rockeri au fost rapperi...eu vad astea doua genuri...singurele care "vorbesc" Wink

"me...Mojo Jojo Jelly ... i'm going to tell all the secrets of my life over and over again... i'll abase myself in any manner and i love it 'cause Caty is my boss and she tells me all the things that i can do.
whatever. Caty-JoJo told me *100 post more until 15 november...*
Sus In jos
Crisu
begginer

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 22
Data de inscriere : 30/12/2009

MesajSubiect: Re: Rap   Mier Dec 30, 2009 2:11 pm

acum 1 an sau 2 cand am fost cu sormea si varamea la un prieten si stateam pana tarziu si eram moarta dupa muzica house..numai house ascultam :)..acum nu mai ascult asa de mult dar..
Sus In jos
annuk
begginer
annuk

feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 22
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Rap   Sam Ian 16, 2010 2:41 pm

Ascult mult rapp romanesc :x imi placee
Sus In jos